مشاوره ترک اعتیاد

ارتباط پیشینه روانی و اعتیاد


اغلب بیماران مبتلا به اعتیاد از سابقه روانی نامناسبی برخوردار هستند به طوری که اکثر آن ها با ورود به دنیای مواد، به صورت ناآگاهانه اقدام به تشدید علائم خود می کنند. بیماری های روانی مانند اضطراب، افسردگی، سرخوردگی و مشکلات روانی در موارد بسیاری باعث اعتیاد می شود. زندگی قبل از اعتیاد مراجعین از دو جهت با مسائل روانی ارتباط دارد یکی خود فرد و دیگری محیط اطراف او. اکثر معتادان افرادی زودرنج و حساس، متوقع و پوچ گرا هستند. پیشنهاد می کنیم مقاله درمان اعتیاد را مطالعه کنید.

جهت ارتباط با روانشناس متخصص

شماره خود را در کادر زیر وارد کنید

"*" indicates required fields

عوامل به وجود آورنده اعتیاد


ریشه و علت اصلی اعتیاد از هر شخص به شخص دیگر متفاوت است. بعضی از افراد به دلیل داشتن روحیه خاص و درونگرایی و بعضی نیز به دلیل روحیه‌های ساختار شکن و علاقه به نقض قوانین به اعتیاد روی می‌آورند. برای بعضی ها این مسئله تنها یک ماجراجویی ساده است در حالی که اصلا فکر نمی‌کردند که ماجراجویی مواد مخدر زندگیشان را دستخوش ماجرای اعتیاد کند. در مشاوره ترک اعتیاد ابتدا علل گرایش به اعتیاد مورد بررسی قرار می‌گیرد تا با حذف یا کاهش آن‌ها به فرد مصرف کننده کمک شود.


در اغلب موارد اعتیاد زمانی اتفاق می‌افتد که فرد دچار استرس، افسردگی، غم و اندوه و مشکلات جنسی می‌باشد. در مورد مشکلات جنسی مشاوره جنسی می تواند راهگشا باشد. همچنین در شرایط بحران جسمی یا بحرانی روحی و روانی قرار دارد. اما زمان‌هایی هم وجود دارد که فرد تحت تاثیر شرایط محیطی ( دوستان، خانواده، محله و....) دچار اعتیاد می شود. در این شرایط احساسات ناپایداری مانند غم و اندوه در تشدید گرایش به مواد مخدر تاثیر مستقیم دارند. .