سکس چت چیست؟ | آثار و پیامدهای رابطه جنسی مجازی

سکس چت یا سکس مجازی که امروزه در بین جوانان رواج پیدا کرده، مشکلاتی نظیر ناتوانی در برطرف کردن نیازهای جنسی به شیوه‌های صحیح و معقول را به وجود آورده است. نبود امکانات لازم برای ازدواج جوانان و عدم آگاهی کافی در مورد پیامد فعالیت‌های جنسی اینترنتی، افراد و مخصوصا جوانان را به این سمت کشانده است و موجب افزایش شیوع این نوع سکس شده است. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم که آثار و پیامدهای سکس چت را مورد ارزیابی قرار دهیم و این فعالیت را با دید روانشناسی بررسی کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تماس با مشاور

 

سکس چت یا سکس مجازی چیست؟

سکس مجازی به معنای درگیر شدن در فعالیت‌های جنسی از راه دور و از طریق ابزارهایی نظیر تلفن و اینترنت می‌باشد. در واقع افراد با گفتن کلمات تحریک‌آمیز و به اشتراک گذاشتن تصاویر جنسی در سکس مجازی سعی می‌کنند نیازهای جنسی خود را برطرف سازند.

 

صورت‌های مختلف استفاده ازسکس مجازی

استفاده از این نوع سکس می‌تواند صورت‌های مختلفی داشته باشد. برای مثال برخی افراد تنها به دلیل دوری از شریک جنسی خود به طور کوتاه مدت از آن استفاده می‌کنند، برخی دیگر به دلایل مختلفی نظیر کمبود اعتماد به نفس در روابط واقعی رابطه مجازی را ترجیح می‌دهند و به مرور زمان تنها از این طریق به ارضاء جنسی دست می‌یابند. در حالی که عده‌ای دیگر به عنوان یک سرگرمی و در کنار روابط عادی خود این کار را انجام می‌دهند. متأسفانه عادت به سکس مجازی می‌تواند پس از ازدواج نیز ادامه یابد و منجر به بروز خیانت‌های زناشویی شود. مشاوره جنسی در حل تعارضات زوجین و بهبود کیفیت روابط جنسی آن‌ها کمک می‌کند؛ از این طریق می‌توان از روابط فرازناشویی پیشگیری کرد.

 

علل روی آوردن به این نوع سکس

چرا افراد به سکس چت روی می‌آورند و به آن وابسته می‌شوند؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که عوامل محیطی و روانی بسیاری در این زمینه دخیل می‌باشند. برای مثال بسیاری از جوانان شرایط اقتصادی و اجتماعی لازم را برای ازدواج و رفع سالم نیازهای جنسی خود ندارند. در این شرایط این نوع سکس برای بسیاری از آن‌ها جایگزین رابطه جنسی واقعی می‌شود.

با این حال در اکثر مواقع روی آوردن به این نوع سکس از مشکلات درونی خود افراد نشات می‌گیرد. برای مثال کمبود اعتماد به نفس برای برقراری رابطه عاطفی با دیگران، دچار بودن به مشکلات و اختلالات جنسی، داشتن مشکلات ارتباطی با همسر و ناتوانی در برطرف کردن آن‌ها می‌تواند در گرایش افراد به این نوع از سکس تأثیر بسزایی داشته باشد.

 

آثار و پیامدهای روانی سکس چت

سکس چت ممکن است در کوتاه مدت نیازهای جنسی شما را برطرف کند اما لازم است بدانید که تکرار این کار در بلند مدت می‌تواند در عملکرد جنسی شما تأثیر بگذارد. برای مثال تکرار این کار به مرور زمان ممکن است باعث کاهش لذت جنسی شما در هنگام برقراری رابطه جنسی واقعی شود. همچنین از آنجایی که در این نوع از سکس ارضای جنسی از طریق خود ارضایی صورت می‌گیرد، ممکن است دیگر نتوانید با تحریک از جانب فردی دیگر به ارگاسم برسید و اوج لذت جنسی را تجربه کنید.

علاوه بر این‌ها سکس تنها یک فعالیت لذت بخش سطحی نیست بلکه رابطه جنسی موفق نتیجه برقراری ارتباط عمیق میان طرفین است. لذت بردن هر دو نفر در رابطه جنسی به این بستگی دارد که چقدر می‌توانند نیازهای یکدیگر را در نظر بگیرند و برای رفع آن‌ها تلاش کنند. در صورتی که در این نوع از سکس با ایجاد تصویری غیر واقعی از رابطه جنسی بیشتر به برطرف شدن نیازهای فرد کمک می‌کند اما اجازه نمی‌دهد که به درک عمیقی از نیازهای عاطفی و جنسی فرد مقابل دست یابد. در نتیجه تجربه مکرر سکس چت می‌تواند در ادامه  کیفیت ارتباط زناشویی و جنسی شما را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار دهد.

 

اعتیاد به سکس چت

برخی افراد در نتیجه تجربه مکرر این نوع سکس مجازی به آن اعتیاد پیدا می‌کنند و این فعالیت به طور افراطی برای آن‌ها جایگزین سکس در دنیای واقعی می‌شود. این مسئله می‌تواند ریشه‌های روانی مختلفی داشته باشد. برای مثال افرادی که اعتماد به نفس کمی دارد و در زندگی روزمره نمی‌توانند رابطه سالمی با دیگری برقرار کنند بیشتر احتمال دارد که به این آسیب دچار شوند. اگر احساس می‌کنید که به سکس مجازی وابستگی زیادی پیدا کرده‌اید و پرداختن به آن در عملکرد روزانه شما اختلالاتی ایجاد کرده است حتماً به یک روانشناس بالینی مراجعه کنید.

روانشناس به شما کمک خواهد کرد تا در مورد اعتیاد خود به سکس چت آگاهی بیشتری به دست بیاورید و با حل این علل بتوانید به تدریج از آن فاصله بگیرید. درمان به موقع این اعتیاد از بروز مشکلات جدی دیگر پیشگیری می‌کند. برای مثال افرادی که به سکس چت اعتیاد دارند دائماً با افراد غریبه در فضای مجازی ارتباط برقرار می‌کنند. این ارتباطات که معمولاً با انتشار تصاویر همراه است می‌تواند زمینه را برای سوء استفاده افراد سودجو فراهم کند.

 

سؤالات متداول

– آیا پرداختن افراطی به سکس چت می‌تواند نشانه اختلال روانی باشد؟

پرداختن مکرر و افراطی به این نوع چت و سایر انواع سکس مجازی می‌تواند نشانه‌ای از اعتیاد رفتاری باشد. همچنین بروز این رفتار می‌تواند ریشه در اختلالات روانی دیگری نظیر اختلالات اضطرابی داشته باشد. برای ارزیابی دقیق این مسئله باید به یک روانشناس بالینی مراجعه کنید. 

– برای کنار گذاشتن سکس چت باید چه کاری انجام دهم؟

اولین قدم این است که هر چیزی که شما را به سمت این کار سوق می‌دهد و یادآور لذت جنسی اینترنتی است را از خود دور کنید. هر نوع علامتی از این دست می‌تواند منجر به وسوسه و تحریک شما در این زمینه شود. اگر فکر می‌کنید وابستگی‌ شما به سکس مجازی بسیار زیاد است و به تنهایی نمی‌توانید آن را کنار بگذارید مراجعه به یک روانشناس می‌تواند تا حد زیادی در این زمینه به شما کمک کند. همچنین مرکز مشاوره روانشناسی می‌تواند به شما در این زمینه کمک کننده باشد.

شماره تماس کانون مشاوران
Call Now Button