نزدیکی در زمان پریود | آیا رابطه در دوران قاعدگی آسیب زا است؟

برقراری رابطه‌ جنسی و نزدیکی در زمان پریود عوارضی دارد که سلامت زوجین را در معرض خطر قرار می‌دهد. عوارض نزدیکی در این دوران شامل افزایش خونریزی، افزایش ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و… می‌باشد. البته می‌توان برای ارضای نیاز جنسی از راه‌های دیگری استفاده کرد و رابطه‌ جنسی بدون دخول داشت. در ادامه به صورت کامل به بررسی عوارض نزدیکی در دوران قاعدگی و نحوه‌ صحیح برقراری رابطه در این دوران خواهیم پرداخت.

تماس با مشاور

 

عوارض نزدیکی در زمان پریود چیست؟

عوارض نزدیکی در این دوران شامل افزایش شدت و میزان خونریزی، افزایش شانس ابتلا به عفونت به دلیل باز بودن دهانه‌ رحم، افزایش احتمال ابتلا به عفونت‌های کلامیدیایی، بیرون ریختن تبخال‌های تناسلی در خانم‌ها و عفونت‌های شدید رحمی می‌باشد. همچنین خون محیط مناسبی برای رشد و انتقال عوامل بیماری‌زا است و در صورت آلوده بودن یکی از طرفین به عامل عفونی میکروبی یا ویروسی مانند سوزاک، سیفیلیس، کلامیدیا و عامل ایدز و ویروس تبخال، امکان انتقال این عامل به فرد دیگر در زمان نزدیکی وجود دارد.

 

آیا نزدیکی در زمان پریود فوایدی هم دارد؟

رابطه‌ جنسی و روابط زناشویی در این دوران موجب تسکین دردهای پریودی، نیاز کمتر به روان‌سازی، کاهش طول دوران قاعدگی، لذت بیشتر و کاهش سردرد می‌شود. اما با وجود موارد گفته شده نزدیکی در این دوران توصیه نمی‌شود زیرا عوارض آن نسبتا بیشتر از فواید آن است.

 

نزدیکی در زمان پریود چه تاثیری در شدت و میزان خونریزی دارد؟

نزدیکی در زمان پریود موجب افزایش شدت خونریزی می‌شود و در نتیجه مدت زمان قاعدگی کمتر می‌شود. همچنین افزایش شدت خونریزی از علائمی است که زنان نزدیک به یائسگی را تشویق به عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم می‌کند. اما افرادی که در دوران قاعدگی اقدام به مقاربت نمی‌کنند کمتر تحت عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم قرار می‌گیرند. البته هیجانات جنسی و ارگاسم به کاهش دردهای ناشی از قاعدگی کمک می‌کند.

 

آیا در دوران قاعدگی احتمال بارداری وجود دارد؟

زمانی که در دوران قاعدگی اقدام به نزدیکی می‌کنید، احتمال بارداری بسیار کم است و نیاز کمتری به استفاده از وسایل جلوگیری وجود دارد اما در روزهای آخر قاعدگی احتمال بارداری وجود دارد زیرا تخمک گذاری 12 تا 16 روز قبل از پریود بعدی رخ می‌دهد و اینکه اسپرم می‌تواند 72 ساعت تا یک هفته در داخل رحم بارور بماند.

 

در دوران قاعدگی رابطه‌ جنسی باید به چه صورت باشد؟

در این دوران رابطه‌ جنسی نباید همراه با دخول باشد و می‌توان برای ارضای جنسی راه‌های دیگری را امتحان کرد. در دوران قاعدگی رابطه‌ جنسی محدودیت‌هایی دارد و بهترین راه برای ارضای نیاز جنسی، برقراری رابطه‌ جنسی بدون دخول و مقاربت است.
می‌توان در این دوران از طریق نوازش و تحریک نقاط حساس بدن مانند کلیتوریس در خانم‌ها یا مالش آلت تناسلی در آقایان به ارگاسم رسید. آگاهی در این زمینه بسیار مهم است زیرا اگر مهارت و دانش کافی نداشته باشید، نمی‌توانید رابطه‌ جنسی با کیفیت را تجربه کنید و به تدریج روابطتان با همسرتان رو به سردی می‌رود. به همین خاطر توصیه می‌شود از طریق خواندن کتاب یا مشورت با زوج درمانگر آگاهی خود را در این موارد بالا ببرید. همچنین مرکز مشاوره روانشناسی می‌تواند به شما در این زمینه کمک کننده باشد.

 

نزدیکی در زمان پریود از نظر مذهبی چه حکمی دارد؟

رابطه‌ جنسی همراه با دخول در این دوران از نظر شرعی حرام است حتی اگر روزهای آخر قاعدگی باشد. اما بعد از غسل حیض رابطه‌ جنسی مشکلی ندارد. در دوران عادت ماهیانه می‌توان از روش‌های دیگری مانند نوازش، تحریک نقاط حساس و… برای ارضای جنسی استفاده کرد. ممنوعیت رابطه‌ جنسی در این دوران به دلیل عوارضی است که از نظر پزشکی به اثبات رسیده است و سلامت زوجین را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

سوالات متداول

آیا نزدیکی کردن زوجین در دوران قاعدگی مضر است؟

همانطور که در دینمان این امر نهی شده است در مورد سلامتی‌تان هم این امر نهی شده و مضرات ان برای سلامتتان تایید شده است. بررسی‌ها حاکی از افزایش همزمانی رابطه جنسی حین قاعدگی با افزایش میزان زمان و شدت خونریزی رحمی در زنان است.

رابطه در روز پنجم پریود می‌تونه منجر به حاملگی بشه؟

در روزهای آخر قاعدگی احتمال بارداری وجود دارد زیرا تخمک گذاری 12 تا 16 روز قبل از پریود بعدی رخ می دهد و اینکه اسپرم می‌تواند 72 ساعت تا یک هفته در داخل رحم بارور بماند. به صورت کلی احتمال بارداری در این دوران وجود دارد اما احتمال آن بسیار کم است.

آیا قاعدگی باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مسری عفونی می‌شود؟

خون محیط مناسبی برای حضور و رشد و انتقال عوامل بیماری زا است. بنابراین درصورت آلودگی یکی از طرفین به یک عامل عفونی میکروبی یا ویروسی مثل سوزاک، سیفیلیس، کلامیدیا و عامل ایدز و ویروس تب خال امکان انتقال این عامل به دیگری در زمان قاعدگی افزایش می‌یابد. علاوه بر این قاعدگی ممکن است یکی از عوامل بیرون ریختن تب خال‌های تناسلی در زنان باشد.

آیا رابطه جنسی دهانی حین قاعدگی امکان پذیر است؟

برخلاف تصور احتمالی شما، زوج‌های زیادی هنوز مایل هستند حتی حین قاعدگی به رابطه جنسی دهانی ادامه دهند. صرف نظر از مسائل بهداشتی در مورد احتمال انتقال عوامل بیماری زا که قبلا به آن اشاره شد، ظاهراً علت خاصی وجود ندارد که آن‌ها را از این کار منع کرد.

شماره تماس کانون مشاوران
Call Now Button