بهترین زمان مطالعه | عملکرد مغز در ساعات مختلف

بهترین زمان مطالعه چه زمانی است؟ هر کس ممکن است بنا بر تجربۀ خود زمان خاصی را برای مطالعه در نظر بگیرد. برای انتخاب بهترین زمان مطالعه لازم است بدانید چه زمانی از روز حافظه توانایی بیشتری برای به خاطر سپردن مطالب دارد. در چه زمان مغز کاراریی و عملکرد بیشتری دارد و می توان از آن بیشترین استفاده را برد. در ادامه توضیح داده‌ایم که زمان مناسب برای درس خواندن زمانی است که مغز نسبت به آن شرطی شده باشد.

تماس با مشاور

فعالیت حافظه کوتاه‌مدت و بلندمدت در ساعات مختلف

محققان زیادی اثبات کرده‌اند که مغز انسان در هر ساعتی از شبانه روز استعداد و توانایی خاصی دارد. آنها معتقدند در ساعات آخر صبح تا اوایل بعد از ظهر عملکرد حافظه کوتاه مدت و سرعت انتقال اطلاعات به بیشترین حد خود می رسد. همچنین بهترین ساعت برای فعال شدن حافظه بلند مدت از ساعت شش و نیم تا هشت و نیم بعد ازظهر است.

در ساعات آخر شب و اوایل صبح میزان عملکرد مغز در پایین ترین حالت قرار می گیرد. به همین دلیل به دانش اموزان توصیه می‌شود تا در زمان‌هایی که حافظه بلند مدت فعالیت چندانی ندارند کم‌تر مطالعه کنند.

بهترین زمان برای مطالعه | صبح زود یا آخرشب؟

بعضی از دانش آموزان معتقدند در آخر شب بهتر می‌توانند درس بخوانند زیرا بعد از آن می خوابند و مغز فرصت کافی برای پردازش اطلاعات را دارد و در نتیجه اطلاعات مدت زمان بیشتری در حفظه باقی می ماند. برخی نیز عقیده دارند که مغزشان در هنگام طلوع آفتاب بازدهی بیشتری دارد چرا که در هنگام شب استراحت کافی را داشته و سرحال و آماده است. درواقع بهترین زمان برای مطالعه در هر فردی متفاوت است.

بهترین زمان برای مطالعه چه زمانی است؟

هیچ زمان دقیقی را نمی‌توان به طور دقیق برای مطالعه در نظر گرفت. به این معنا که دقیقا نمی‌توان گفت در فلان زمان درس بخوانید و در این زمان مطالعه فایده‌ای ندارد. زمان دقیق و مفید برای مطالعه به خود فرد بستگی دارد. اینکه هر شخصی از لحظ جسمی و روانی برای مطالعه آمادگی داشته باشد. هر زمان که احساس کردید آمادگی لازم برای درس خواندن را دارید شروع کنید. در واقع در مبحث روانشناسی فردی هر شخصی زمان مطالعه مخصوص به خود را دارد.

نکته ای که اهمیت دارد این است که هر روز باید دقیقا در همان زمان مشخص مطالعه کنید. در این صورت مغز شما به آن زمان شرطی می‌شود و برای مطالعه آماده است. زمان هایی که به آن شرطی شده‌اید بهترین زمان برای مطالعه هستند. مثلا اگر صبح‌ها ساعت ۹ صبح در مکان مشخصی که نسبت به آن نیز شرطی شده‌اید عادت به مطالعه دارید همین روند را پیش بگیرید که بهترین زمان مطالعه برای شما است.

چرا برخی حوصله درس‌خواندن ندارند؟

هیچ گاه زمان مطالعه خود را تغییر ندهید. بسیاری دانش آموزان می‌گویند که حال و حوصله درس خواندن ندارند. دلیل این امر آن است که در زمان های مختلف شروع به درس خواندن می‌کنند و قاعدۀ شرطی شدن مغز را در نظر نمی‌گیرند. مغز نمی‌تواند تصمیم بگیرد که فرد واقعا در چه زمانی می‌خواهد درس بخواند و همین که به یک زمان عادت کند شخص عادت خود را تغییر می دهد در نتیجه مغز خسته می‌شود.

نکته: بلافاصله بعد از غذا مطالعه نکنید. معده برای هضم غذا تمام خون را به اطراف خود جمع می کند و اجازه نمی‌دهد خون کافی به مغز برسد.

بهترین زمان برای مطالعه | عملکرد مغز در ساعات مختلف شبانه روز

آگاهی از کارکرد مغز در ساعات مختلف شبانه‌روز و اطلاع از بازدهی آن به شما کمک می‌کند زمان مناسبی را برای مطالعه و درس‌خواندن انتخاب کنید و هر روز در همان ساعت به مطالعه بپردازید.

نیمه شب تا ۹ صبح

حافظه کوتاه مدت انسان در اواسط شب در بالاترین سطح قرار دارد. دمای بدن در این هنگام بسیار پایین است و مغز به نحو کارآمدی اطلاعات را ذخیره می کند. حافظه کوتاه مدت شما تا ساعت ۹ صبح هنوز هم به خوبی عمل می کند.

۹ صبح تا ۱۱ صبح

بهترین زمان برای تصمیم‌گیری در مورد مسائل ۱۱ صبح تا قبل از نهار است. حل مسائل روزانه در اواسط صبح تا اواخر آن بسیار ساده‌تر صورت می‌گیرد و این توانایی بعد از آن به علت خستگی مغز کم‌تر می شود.

۲ تا ۵ بعدازظهر

در این ساعت حساسیت مغز نسبت به درد بسیار پایین است. و در نیمه های شب به حداکثر می رسد. به خاطر همین توصیه می کنند در بعدازظهر به دندان پزشکی بروید.

۳ تا ۷ بعد از ظهر

حافظه بلند مدت بیش از هر زمان دیگری در ۳ بعد از ظهر به بعد فعال تر است. اگر می‌خواهید مطلب مهمی را به خاطر بسپارید این زمان بهترین زمان برای مطالعه است. حافظه بلند مدت حافظه‌ای است که در به خاطر آوردن وقایع دور به کار می‌آید و اطلاعاتی که در این حافظه ذخیره می‌شوند تا مدت ها به یاد می‌مانند.

۷ بعد از ظهر به بعد

متابولیسم مغز در اوایل غروب در بالاترین حد خود قرار دارد و در هنگام طلوع خورشید بسیار پایین است. با توجه به عملکرد مغز در ساعت های مختلف می‌توانید زمان مناسبی را برای مطالعه و شرطی کردن مغز خود به آن انتخاب کنید.

برای انتخاب شیوه‌های صحیح درس خواندن و یا برای حل چالش‌های خود در زمینه تحصیل می‌توانید از خدمات مرکز مشاوره روانشناسی کانون مشاوران و راهنمایی‌های متخصصان در این زمینه بهره‌مند شوید. مشاوران مجرب در زمینه اختلالات یادگیری، افت تحصیلی، تحصیل در خارج، انتخاب رشته در تمام مقاطع، افت تحصیلی و… در خدمت شما هستند.

شماره تماس کانون مشاوران
Call Now Button