ترس از موش | علل، علائم و راه های درمان ترس از موش

ترس از موش یا (musophobia)، در واقع به ترس غیر منطقی، شدید و مداوم از هر نوع موش گفته می‌شود که پاسخ اضطرابی فوری ایجاد می‌کند. همچنین موش هراسی یکی از انواع اختلالات فوبیای خاص است که در دسته اختلالات اضطرابی قرار می‌گیرد. این ترس، با نگرانی منطقی درباره موش‌ها که مواد غذایی را آلوده می‌کنند متفاوت است. عوامل مختلفی مانند تجربه ناگوار، دریافت اطلاعات و یادگیری و حتی تکاملی بودن ترس می‌تواند در ایجاد این اختلال نقش داشته باشد. خوشبختانه فوبیا و مخصوصا فوبیای موش درمان پذیر بوده و از روش‌های گوناگونی برای بهبود افراد می‌توان بهره برد. در ادامه به علل، علائم و بهترین راهکارهای درمان موش هراسی خواهیم پرداخت پس همراه ما باشید.

ترس از موش

ترس از موش یکی از شایع‌ترین هراس‌های خاص است که به‌عنوان یک ترس غیرمنطقی و نامتناسب در رابطه با موش‌ها و سایر جوندگان مشابه، مشاهده می‌شود. این ترس، با نگرانی منطقی درباره موش‌ها که مواد غذایی را آلوده می‌کنند متفاوت است. نامتناسب بودن ترس فوبیک از موش و تفاوت آن با ترس طبیعی در این است که میان شدت ترس فرد و موضوع بیرونی تناسبی وجود ندارد. کسی که فوبیای موش دارد، نسبت به موش‌ها و سایر جوندگان احساس اضطراب شدید می‌کند. حتی فکر کردن به این مسئله می‌تواند منجر به تجربه احساس ناراحتی و استرس شدید شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال فوبیای خاص کلیک کنید.

 

دلایل ترس از موش

ترس از موش دلایل متعددی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

1. تکامل

اگرچه ممکن است برای یک انسان بزرگ‌سال اندکی غیرمنطقی به نظر برسد که از یک موش کوچک بترسداما باید در نظر داشت که این ترس در واقع دارای یک ریشه تاریخی و طولانی هزاران ساله در زندگی انسان است. موش‌ها در طول تاریخ یادآور بیماری و مرگ بودند، به‌ویژه طاعون که یک‌سوم جمعیت جهان را کشته است. این امر همچنین به این دلیل است که موش‌ها و سایر جوندگان مشابه در مکان‌هایی کثیف و آلوده مانند فاضلاب‌ها و زباله‌دانی‌ها زندگی می‌کنند که می‌توانند به انسان و حیوانات خانگی آسیب برسانند و محیط زندگی و مواد غذایی انسان را آلوده کنند، ازاین‌جهت ترس از جوندگان از زمان‌های بسیار قدیم نسل به نسل منتقل‌شده است.

2. یادگیری

فوبیای موش اغلب یک رفتار آموخته‌شده توسط والدین، اعضای خانواده، دوستان و رسانه‌ها است. به‌عنوان‌مثال اگر والدینی فوبیای موش داشته باشند به‌راحتی می‌توانند این ترس را به کودک خود منتقل کنند. کودک با مشاهده وحشت والدین، یاد می‌گیرد که در زمان دیدن موش‌ها باید بترسد. همچنین بسیاری از فیلم‌های ترسناک که در آن جوندگان و موش‌ها به‌عنوان موجوداتی ترسناک و بزرگ نشان داده می‌شوند به‌راحتی می‌تواند باعث شکل‌گیری فوبیای موش در کودک شود.

3. تجربه ناگوار

فرد می‌تواند به این دلیل دچار ترس از موش شود که یک تجربه آسیب‌زا و غیرمنتظره در رابطه با موش را تجربه کرده باشد. به‌عنوان‌مثال ممکن است همسالان کودک در یک بازی و محیط غیرمنتظره به‌وسیله یک موش، کودک را ترسانده باشند، همین موضوع باعث می‌شود تا کودک این ترس را به سایر موش‌ها و جوندگان مشابه تعمیم دهد.

برای آگاهی بیشتر در زمینه فوبیا و ترس کلیک کنید.

 

علائم ترس از موش

فریاد زدن و وحشت کردن پس از دیدن موش یک نشانه مهم برای فوبیای موش است. فرد مبتلا هنگام مواجهه با موش یا سایر جوندگان مشابه دچار اضطراب بسیار شدید و وحشت‌زدگی می‌شود تا جایی که ممکن است ضعف کند و احتیاج به دریافت کمک‌های پزشکی داشته باشد. همچنین ممکن است برخی افراد به دلیل ترس زیاد احساس تهوع کنند. به‌طورکلی علائم ترس از موش شامل موارد زیر است:

_اضطراب

_غش

_لرزش یا عرق کردن زیاد

_افزایش ضربان قلب

_سرگیجه

_گرگرفتگی

_درد قفسه سینه

_حالت تهوع یا سایر ناراحتی‌های دستگاه گوارش

_احساس خفگی

توجه داشته باشید که زمانی از ترس به‌عنوان یک بیماری صحبت می‌کنیم که برای حداقل 6 ماه، ادامه پیدا کند.

 

چرا باید به فکر درمان ترس از موش باشیم

احتمال مواجهه با موش‌ها در جریان زندگی روزمره، موضوع چندان بعیدی نیست. موش‌ها یا سایر جوندگان مشابه ممکن است به‌طور غیرمنتظره در مکان‌های مختلفی به‌خصوص در صفحه‌های تلویزیون و فیلم‌ها نمایش داده شوند. بسیاری از دوستان یا آشنایان موش یا سایر جوندگان مشابه را به‌عنوان حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند. ازاین‌رو ممکن است به‌طور غیرمنتظره‌ای با آن‌ها روبه‌رو شوید. اگر شما مبتلابه فوبیای موش باشید این امر می‌تواند منجر به تجربه یک حمله وحشت‌زدگی و شرم‌آور باشد.

همچنین ممکن است از رفت‌وآمد با دوستان و آشنایانی که جوندگان را به‌عنوان حیوان خانگی نگه می‌دارند اجتناب کنید. این مسئله می‌تواند بر روابط بین فردی تأثیر منفی بگذارد. در صورت ابتلا به فوبیای موش، شما احتمالاً در مکان‌هایی که احتمال وجود موش هست، نظیر خیابان‌های دارای جوب های بزرگ، نخواهید رفت. از این‌ جهت برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات و محدودیت‌های متعدد در زندگی به دلیل فوبیای موش و سایر جوندگان بهتر است به فکر درمان این مسئله باشید.

درمجموع می‌توان نتیجه گرفت که به ارث بردن فوبیای موش از اجدادمان امری غیرمعمول نیست، زیرا این ترس احتمالاً بسیاری از مردم را در طی قرن‌های مختلف ایمن نگه‌داشته است، خواه به معنای جلوگیری از بیماری یا خراب نشدن مواد غذایی و… باشد. بااین‌حال همان‌طور که گفته شد ترس غیرمنطقی از موش می‌تواند در زندگی روزمره مشکلاتی را به وجود آورد.

 

آیا ترس از موش قابل‌درمان است؟

اگر فوبیای موش بر زندگی شخصی یا شغلی شما تأثیر گذاشته است، پیشنهاد می‌کنیم جهت دریافت راه‌حل‌های مناسب و حرفه‌ای از روانشناس و مشاور کمک بگیرید. آن‌ها به شما در جهت کاهش فوبیای موش و سایر جوندگان مشابه کمک خواهند کرد. درمان فوبیای موش می‌تواند با هر روش درمانی استاندارد که برای درمان فوبیای خاص در نظر گرفته می‌شود، انجام شود. روش‌هایی که شما را به‌مواجهه با موضوع ترستان تشویق می‌کنند بهترین روش‌ها در درمان فوبی هستند. در ادامه به توضیح برخی از این روش‌ها خواهیم پرداخت.

برای آشنایی بیشتر در زمینه درمان فوبیا کلیک کنید.

1. حساسیت‌زدایی منظم

با توجه به این مسئله که احساس ترس و آرامش نمی‌توانند به‌طور هم‌زمان، در فرد وجود داشته باشند، درمانگر ابتدا به فرد کمک می‌کند تا تکنیک‌های آرام‌سازی را یاد بگیرد. سپس بیماران با کمک درمانگر، فهرستی سلسله مراتبی از هرآن چه باعث ترس بیمار می‌شود، تهیه می‌کنند. برای مثال ممکن است شنیدن نام موش، کمترین ترس را در فرد ایجاد کند. بیشترین میزان ترس نیز مربوط به این باشد که موش روی پای فرد باشد. درمانگر، حالتی که کمترین ترس را در فرد ایجاد می‌کند، فراهم می‌کند. بیمار می‌بایست با استفاده از تکنیک‌های آرام‌سازی، خود را در حالت آرامش نگاه دارد. اگر بیمار موفق شد، آرامش خود را حفظ کند، مورد بعدی سلسله‌مراتب به وی ارائه می‌شود.

2. غرقه سازی

در این روش، فرد به‌جای طی کردن سلسله‌مراتب، در نخستین اقدام با بالاترین ترسش مواجه می‌شود و به او اجازه نمی‌دهند که از موقعیت فرار کند و یا موش را از خودش دور کند. فرد می‌بایست برای یک مدت مشخص، این شرایط را تحمل کند.

3. دارودرمانی

داروها، اگرچه می‌توانند علائم ترس و اضطراب فرد را کاهش دهند، اما هرگز نمی‌توانند به‌جای درمان کامل به کار گرفته شوند. به عبارتی داروها فقط تأثیری شبیه به مسکن در وضعیت شما خواهند داشت. داروهای ضد اضطراب از جمله داروهایی هستند که برای کاهش علائم به کار می‌رود.

 

سؤالات متداول

_چه زمانی ترس از موش را باید جدی در نظر گرفت؟

اگر این ترس باعث شده که شما از روال عادی زندگی فاصله بگیرید و بخشی از فعالیت‌هایتان را محدود کنید، مبتلابه فوبیای موش هستید.

_چرا فوبیای موش ایجاد می‌شود؟

دلایلی نظیر تجربه یک خاطره ناگوار و یا مشاهده ترس دیگران از موش، می‌تواند باعث ترس فرد بشود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از خدمات مرکز مشاوره روانشناسی کانون مشاوران بهره‌مند شوید.

Call Now Button