ازدواج سفید چیست | بررسی عواقب و ویژگی های ازدواج سفید

ازدواج سفید چیست و با چه مشکلاتی همراه است؟ در واقع ازدواج سفید چارچوب جدیدی در روابط بین زن و مرد است که امروزه در کشور ما و به خصوص در شهرهای بزرگی نظیر تهران روند رو به افزایشی پیدا کرده است. ازدواج سفید در معنای اصلی به معنای هم خانه شدن زوجین بدون برقراری رابطه جنسی است و معمولاً به دلایل مصلحتی انجام می‌شود. اما این موضوع در کشور ما معنای دیگری به خود گرفته است. در ایران ازدواج سفید به معنای زندگی کردن زوجین در کنار هم بدون انجام آیین‌های شرعی و روندهای قانونی است. در واقع مبنای این ازدواج تنها رضایت دو طرف است و چارچوب یا قید و بند خاصی ندارد. شناخت ماهیت ازدواج سفید و پیامدهای آن به افراد کمک می‌کند که با آگاهی بیشتری در مورد این نوع ازدواج تصمیم بکیرند.  

تماس با مشاور

ازدواج سفید چیست

ازدواج سفید در اصل اصطلاحی فرانسوی است که در آن زن و مرد پیمان می‌بندند که پس از ازدواج رابطه جنسی با یکدیگر نداشته باشند. این امر معمولاً به دلایل خاص انجام می‌شود که نشان دهنده مصلحتی بودن ازدواج یا دگرجنس بودن زوجین است. با این حال این مفهوم رفته رفته معنای دیگری پیدا کرده است و در کشور ما نیز کارکرد متفاوتی دارد. ازدواج سفید در ایران به ازدواجی گفته می‌شود که مبنای آن تنها رضایت زن و مرد است و در طی فرایند آن عقد مذهبی و پیگیری روند قانونی ثبت ازدواج صورت نمی‌گیرد.

 

ازدواج سفید چیست | دلایل افزایش تمایل جوانان نسبت به آن

امروزه گرایش به ازدواج سفید در میان جوانان به خصوص آن‌هایی که در شهرهای بزرگ‌تر و با آزادی‌های بیشتر زندگی می‌کنند دیده می‌شود. پژوهش‌های روانشناختی و اجتماعی مختلفی که در این حوزه انجام شده است؛ دلایل مختلفی را در این زمینه مؤثر می‌دانند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

– مشکلات اقتصادی پیش روی جوانان برای رسمی کردن ارتباط خود و ناتوانی در پرداخت هزینه‌های مربوط به ازدواج

– بروز شکاف‌های فرهنگی در جامعه و بی‌اعتقاد بودن به لزوم برگزاری عقد مذهبی

– اهمیت و نقش خانواده‌ها در ازدواج و ناتوانی جوانان برای متقاعد کردن آن‌ها برای ازدواج با فردی متفاوت با ارزش‌های آن‌ها

– مشکلات قانونی مرتبط با ازدواج نظیر حق طلاق برای مرد یا حق حضانت فرزند که بسیاری از افراد را از ازدواج رسمی می‌ترساند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره ازدواج کلیک کنید.

 

ازدواج سفید چیست | مشکلات و آسیب‌های ازدواج سفید در ایران

ازدواج سفید در ایران بیشتر به جای اینکه نوع خاصی از ارتباط بین زن و مرد باشد به عنوان یک آسیب اجتماعی در نظر گرفته می‌شود که دلایل مختلفی نیز برای آن وجود دارد. ما در ادامه مهم‌ترین دلایل این موضوع را بررسی کرده‌ایم.

1. نبود هیچ گونه پشتوانه قانونی یا حمایت دولتی

ازدواج سفید یا همان هم خانه شدن زن و مرد در کشورهای دیگر امری پذیرفته شده است و بسیاری از افراد با انجام این کار در طول زندگی احساس رضایت کافی دارند اما به دلیل اینکه در کشور ما این امر خلاف شرع و قانون محسوب می‌شود زوجین پس از هم خانه شدن از جانب دولت و قانون هیچ گونه حمایتی دریافت نمی‌کنند. همین مسئله افراد را در برابر این موضوع آسیب‌پذیر کرده و باعث بروز پیامدهای ناگوار بسیاری شده است. برای مثال افراد در صورت مواجهه با مواردی نظیر خشونت خانگی، سوءاستفاده جنسی و مالی، بروز عدم تعهد و خیانت هیچ گونه پشتوانه حمایتی ندارند.

این مسئله به خصوص برای زنان فشار و بار روانی بیشتری دارد و می‌تواند منجر به احساس عدم امنیت روانی در رابطه شود. از همین رو متأسفانه بسیاری از افراد به نیت سوءاستفاده از دیگری اقدام به ازدواج سفید کرده و در واقع به آن به عنوان نوعی بی‌بند و باری اخلاقی و عدم پذیرش چارچوب نگاه می‌کنند.

2. ازدواج سفید چیست | مشکلات مرتبط با تولد فرزندان

تولد فرزندانی که حاصل ازدواج سفید هستند یکی از دیگر عواملی است که اوضاع را پیچیده تر و دشوارتر می‌کند چرا که گرفتن شناسنامه و کسب هویت برای فرزند نیازمند ازدواج رسمی زن و مرد است و از همین رو حاملگی در ازدواج سفید اغلب یک چالش و مسئله مهم در نظر گرفته می‌شود. این امر می‌تواند آمار سقط جنین را افزایش دهد و یا باعث خاتمه یافتن ارتباط و بروز مشکل تک سرپرستی شود.

3. عوامل مرتبط با جدایی و پیامدهای پس از آن

از آنجایی که طلاق گرفتن نیز در این شرایط نیاز به پروسه‌های طولانی قانونی ندارد احتمال رها کردن فرد دیگر به طور ناگهانی و بی‌دلیل نیز بسیار وجود دارد. بروز این مسئله می‌تواند سلامت روان افراد جامعه را تا حد بسیار زیادی تحت تأثیر قرار داده و به شیوع هرچه بیشتر مشکلات روانی در جامعه نظیر افسردگی و اضطراب بیانجامد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه ازدواج کلیک کنید.

 

ازدواج سفید چیست | سؤالات متداول

– آیا آماری در مورد میزان رواج ازدواج سفید در ایران وجود دارد؟

به دلیل غیرقانونی بودن ازدواج سفید آمارهای مرتبط با ازدواج سفید اغلب به طور رسمی منتشر نمی‌شود با این حال پژوهش‌های مختلفی در کشور در این زمینه در حال انجام است که اکثر آن‌ها نشان می‌دهند میزان ازدواج سفید در کشور روند رو به افزایشی پیدا کرده است.

– آیا زنان از ازدواج سفید بیشتر آسیب می‌بیند؟

در همه جوامع فشارهای اجتماعی بر روی زنان بیشتر است. از همین رو داشتن ارتباط غیر رسمی برای زنان انگ اجتماعی بیشتری را به همراه می‌آورد که آن‌ها را در تنش و اضطراب قرار می‌دهد. علاوه بر این به دلیل اینکه حمایت قانونی از ازدواج سفید وجود ندارد زنان در این شرایط بیشتر در معرض آسیب‌هایی نظیر سوءاستفاده جنسی و مالی قرار دارند و بسیاری از آن‌ها ممکن است پس از به دنیا آوردن فرزند یا روبه‌رو شدن با مشکلات، ترک شدن از جانب همسر را نیز تجربه کنند که همین امر می‌تواند به وخامت بیشتر اوضاع بیانجامد. برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج سفید می‌توانید با مرکز مشاوره روانشناسی کانون مشاوران تماس بگیرید.

تماس با مشاور
Call Now Button